(Source: UEFA)

Last Updated: 05/10

Play-Off Round 42 Teams*

Draw: 5th August 2019

Champions Path

16 Teams, 10 teams advance from the UEL 3rd QR and 6 losing teams from the Champions League.

1st Leg: 22nd August 2019

2nd Leg: 29th August 2019

Team 1AGGTeam 21st Leg2nd Leg
Suduva2-4Ferencvaros0-02-4
Copenhagen3-2Riga FC3-10-1
Celtic6-1AIK2-04-1
Ararat-Armenia3-3 (5-4p)Dudelange2-11-2
Ludogorets*2-2Maribor0-02-2
Linfield4-4*Qarabag3-21-2
Slovan Bratislava*3-3PAOK1-02-3
Astana3-2BATE Borisov3-00-2

League Path

1st Leg: 22nd August 2019

2nd Leg: 29th August 2019

Team 1AGGTeam 21st Leg2nd Leg
Torino3-5Wolves2-31-2
Legia Warsaw0-1Rangers0-00-1
FCSB0-1Vitoria SC0-00-1
PSV Eindhoven7-0Apollon Limassol3-04-0
AEK Athens3-3*Trabzonspor1-32-0
Feyenoord6-0Hapoel Be’er Sheva3-03-0
Gent3-2Rijeka2-11-1
Espanyol5-3Zorya Luhansk3-12-2
Partizan3-2Molde2-11-1
Braga3-1Spartak Moscow1-02-1
Malmo4-0Bnei Yehuda3-01-0
Strasbourg1-3Eintracht Frankfurt1-00-3
AZ Alkmaar5-2Antwerp1-14-1

Group Stage 48 Teams*

Dates: 19th September – 12th December 2019

Teams: 48

Tournament Statistics:

Matches Played: 120

Goals Scored: 327 (2.73 per match)

Attendance: 2,135,073 (17,792 per match)

Top Scorer: Munir El Haddadi – Sevilla, Alfredo Morelos – Rangers, Bruno Fernandes – Sporting Lisbon

12 Groups of 4 Teams

Draw: Friday 30th August 2019, 12PM (BST), Monaco, UK TV: BT Sport

MatchDayDates
119th September 2019
23rd October 2019
324th October 2019
47th November 2019
528th November 2019
612th December 2019

Knockout Stage

RoundDraw1st Leg2nd Leg
Round of 3216th December20th February27th February
Round of 1628th February12th March19th March
Quarter-Final20th March9th April16th April
Semi-Final20th March30th April7th May
Final20th March27th May 2020

48/48 Teams Confirmed for the Group Stage

SevillaKrasnodarAPOELBraga
ArsenalBorussia MGLASK LinzDudelange
PortoYoung BoysCFR Cluj Trabzonspor
RomaSaint-EtienneQarabag Frankfurt
Man UnitedGetafeCopenhagenVitoria SC
Dynamo KyivStandard LiegeAstanaFeyenoord
BesiktasRennesSlovan BratislavaRangers
BaselRosenborgCelticLudogorets
Sporting LisbonIstanbul BasaksehirMalmoAZ Alkmaar
CSKA MoscowOlexandriyaPartizan BelgradeFerencvaros
WolfsburgWolfsbergEspanyolGent
LazioLuganoPSVWolves

Groups A-L

Group A

PTeamPWDLGFGAGDPtsQ
1Sevilla6501143+1115Q
2APOEL6312108+210Q
3Qarabag6123811-35E
4Dudelange6114818-104E

Group B

PTeamPWDLGFGAGDPtsQ
1Malmo632186+211 Q
2Copenhagen623154+19Q
3Dynamo Kyiv61417707E
4Lugano6 03325-33E

Group C

PTeamPWDLGFGAGDPtsQ
1Basel6411124+813Q
2Getafe640284+112Q
3Krasnodar6303711-49E
4Trabzonspor6015311-81E

Group D

PTeamPWDLGFGAGDPtsQ
1LASK Lin6411114+713Q
2Sporting CP6402117+412Q
3PSV6222912-38E
4Rosenborg6015311-81E

Group E

PTeamPWDLGFGAGDPtsQ
1Celtic6411106+413Q
2CFR Cluj640264+212Q
3Lazio620469-36E
4Rennes611458-34E

Group F

PTeamPWDLGFGAGDPtsQ
1Arsenal6321147+711Q
2Eintracht Frankfurt6303810-29Q
3Standard Liege6222810-28E
4Vitoria SC6123710-35E

Group G

PTeamPWDLGFGAGDPtsQ
1FC Porto631289-110Q
2Rangers623186+29Q
3Young Boys622287+18E
4Feyenoord612379-25E

Group H

PTeamPWDLGFGAGDPtsQ
1Espanyol6321124+811Q
2Ludogorets6222101008Q
3Ferencvaros614157-27E
4CSKA Moscow612339-65E

Group I

PTeamPWDLGFGAGDPtsQ
1Gent6330117+412Q
2Wolfsburg632197+211Q
3Saint-Etienne604268-24E
4Oleksandriya6033610-43E

Group J

PTeamPWDLGFGAGDPtsQ
1Istanbul Basaksehir631279-210Q
2AS Roma6231126+69Q
3Borussia MG622269-38E
4Wolfsberger AC612378-15E

Group K

PTeamPWDLGFGAGDPtsQ
1Braga6420159 +614Q
2Wolves6411115+613Q
3Slovan Bratislava61141013-34E
4Besiktas6105615-9 3E

Group L

PTeamPWDLGFGAGDPtsQ
1Man United6411102+813Q
2AZ Alkmaar6231158+79Q
3Partizan6222101008E
4Astana6105419-153E

Group Stage Fixtures

MatchDay 1: Thursday 19th September 2019

DateGroupHome TeamScoreAway TeamKick-OffTV
19th SeptAAPOEL3-4Dudelange5.55PMBT
19th SeptAQarabag0-3Sevilla5.55PMBT
19th SeptBCopenhagen1-0Lugano5.55PMBT
19th SeptBDynamo Kyiv1-0Malmo5.55PMBT
19th SeptCBasel5-0Krasnodar5.55PMBT
19th SeptCGetafe1-0Trabzonspor5.55PMBT
19th SeptDLASK Linz1-0Rosenborg5.55PMBT
19th SeptDPSV3-2Sporting CP5.55PMBT
19th SeptECFR Cluj2-1Lazio5.55PMBT
19th SeptERennes1-1Celtic5.55PMBT
19th SeptFStandard Liege2-0Vitoria SC5.55PMBT
19th SeptFFrankfurt0-3Arsenal5.55PMBT
19th SeptGRangers1-0Feyenoord8PMBT
19th SeptGPorto2-1Young Boys8PMBT
19th SeptHEspanyol1-1Ferencvaros8PMBT
19th SeptHLudogorets5-1CSKA Mosco8PMBT
19th SeptIWolfsburg3-1Olexandriya8PMBT
19th SeptIGent3-2St-Etienne8PMBT
19th SeptJBorussia MG0-4Wolfsberg8PMBT
19th SeptJRoma4–0I.Basaksehir8PMBT
19th SeptKWolves0-1Braga8PMBT
19th SeptKS.Bratislava4-2Besiktas8PMBT
19th SeptLMan United1-0Astana8PMBT
19th SeptLPartizan2-2AZ Alkmaar8PMBT

MatchDay 2: Thursday 3rd October 2019

DateGroupHome TeamScoreAway TeamKick-OffTV
3rd OctoberLAstana1-2Partizan3.50PMBT
3rd OctoberGYoung Boys2-1Rangers5.55PMBT
3rd OctoberGFeyenoord2-0Porto5.55PMBT
3rd OctoberHCSKA Mosco0-2Espanyol5.55PMBT
3rd OctoberHFerencvaros0-3Ludogorets5.55PMBT
3rd OctoberISt-Etienne1-1Wolfsburg5.55PMBT
3rd OctoberIOlexandriya1-1Gent5.55PMBT
3rd OctoberJI.Basaksehir1-1Borussia MG5.55PMBT
3rd OctoberJWolfsberg1-1Roma5.55PMBT
3rd OctoberKBesiktas0-1Wolves5.55PMBT
3rd OctoberKBraga2-2S.Bratislava5.55PMBT
3rd OctoberLAZ Alkmaar0-0Man United5.55PMBT
3rd OctoberASevilla1-0APOEL8PMBT
3rd OctoberADudelange1-4Qarabag8PMBT
3rd OctoberBMalmo1-1Copenhagen8PMBT
3rd OctoberBLugano0-0Dynamo Kyi8PMBT
3rd OctoberCTrabzonspo2-2Basel8PMBT
3rd OctoberCKrasnodar1-2Getafe8PMBT
3rd OctoberDSporting CP2-1LASK Linz8PMBT
3rd OctoberDRosenborg1-4PSV8PMBT
3rd OctoberECeltic2-0CFR Cluj8PMBT
3rd OctoberELazio2-1Rennes8PMBT
3rd OctoberFArsenal4-0Standard L.8PMBT
3rd OctoberFVitoria SC0-1Frankfurt8PMBT

MatchDay 3: Thursday 24th October 2019

DateGroupHome TeamScoreAway TeamKick-OffTV
24th OctAQarabag2-2APOEL 5.55PMBT
24th OctGPorto1-1Rangers5.55PMBT
24th OctGYoung Boys2-0Feyenoord5.55PMBT
24th OctHLudogorets0-1Espanyol5.55PMBT
24th OctHCSKA Moscow0-1Ferencvaros5.55PMBT
24th OctIGent2-2Wolfsburg5.55PMBT
24th OctISt-Etienne1-1Olexandriya5.55PMBT
24th OctJRoma1-1Borussia MG5.55PMBT
24th OctJI.Basaksehir1-0Wolfsberg5.55PMBT
24th OctKSl.Bratislava1-2Wolves5.55PMBT
24th OctKBesiktas1-2Braga5.55PMBT
24th OctLParitizan0-1Man United5.55PMBT
24th OctLAZ Alkmaar6-0Astana5.55PMBT
24th OctASevilla3-0Dudelange8PMBT
24th OctBDynamo Kyiv1-1Copenhagen8PMBT
24th OctBMalmo2-1Lugano8PMBT
24th OctCGetafe0-1Basel8PMBT
24th OctCTrabzonspor0-2Krasnodar8PMBT
24th OctDPSV0-0LASK Linz8PMBT
24th OctDSporting CP1-0Rosenborg8PMBT
24th OctERennes0-1CFR Cluj8PMBT
24th OctECeltic2-1Lazio8PMBT
24th OctFFrankfurt2-1Standard L.8PMBT
24th OctFArsenal3-2Vitoria SC8PMBT

MatchDay 4: Wednesday 6th/ Thursday 7th November 2019

DateGroupHome TeamScoreAway TeamKick-OffTV
6th NovFVitoria SC1-1Arsenal3.50PMBT
7th NovLAstana0-5AZ Alkmaar3.50PMBT
7th NovAAPOEL2-1Qarabag5.55PMBT
7th NovADudelange2-5Sevilla5.55PMBT
7th NovBCopenhagen1-1Dynamo Kyiv5.55PMBT
7th NovBLugano0-0Malmo5.55PMBT
7th NovCBasel2-1Getafe5.55PMBT
7th NovCKrasnodar3-1Trabzonspor5.55PMBT
7th NovDLASK Linz4-1PSV5.55PMBT
7th NovDRosenborg0-2Sporting CP5.55PMBT
7th NovECFR Cluj1-0Rennes5.55PMBT
7th NovELazio1-2Celtic5.55PMBT
7th NovFStandard L.2-1Frankfurt5.55PMBT
7th NovGRangers2-0Porto8PMBT
7th NovGFeyenoord1-1Young Boys8PMBT
7th NovHEspanyol6-0Ludogorets8PMBT
7th NovHFerencvaros0-0CSKA Moscow8PMBT
7th NovIWolfsburg1-3Gent8PMBT
7th NovIOlexandriya2-2St-Etienne8PMBT
7th NovJBorussia MG2-1AS Roma8PMBT
7th NovJWolfsberg0-3I.Basaksehir8PMBT
7th NovKWolves1-0Sl.Bratislava8PMBT
7th NovKBraga3-1Besiktas8PMBT
7th NovLMan United3-0Partizan8PMBT

MatchDay 5: Wednesday 27th/ Thursday 28th November 2019

DateGroupHome TeamScoreAway TeamKick-OffTV
27th NovFVitoria SC1-1St. Liege3.50PMBT
28th NovCKrasnodar1-0Basel3.50PMBT
28th NovCTrabzonspor0-1Getafe3.50PMBT
28th NovLAstana2-1Man United3.50PMBT
28th NovGFeyenoord2-2Rangers5.55PMBT
28th NovGYoung Boys1-2FC Porto5.55PMBT
28th NovHFerencvaros2-2Espanyol5.55PMBT
28th NovHCSKA Moscow1-1Ludogorets5.55PMBT
28th NovIOlexandriya0-1Wolfsburg5.55PMBT
28th NovISaint-Etienne0-0Gent5.55PMBT
28th NovJWolfsberg0-1Borussia MG5.55PMBT
28th NovJI.Basaksehir0-3Roma5.55PMBT
28th NovKBraga3-3Wolves5.55PMBT
28th NovKBesiktas2-1S.Bratislava5.55PMBT
28th NovLAZ Alkmaar2-2Partizan5.55PMBT
28th NovADudelange0-2APOEL8PMBT
28th NovASevilla2-0Qarabag8PMBT
28th NovBLugano0-1Copenhagen8PMBT
28th NovBMalmo4-3Dynamo Kyiv8PMBT
28th NovDRosenborg1-2LASK Linz8PMBT
28th NovDSporting CP4-0PSV8PMBT
28th NovELazio1-0CFR Cluj8PMBT
28th NovECeltic3-1Rennes8PMBT
28th NovFArsenal1-2Frankfurt8PMBT

MatchDay 6: Thursday 12th December 2019

DateGroupHome TeamScoreAway TeamKick-OffTV
12th DecAAPOEL1-0Sevilla5.55PMBT
12th DecAQarabag1-1Dudelange5.55PMBT
12th DecBCopenhagen0-1Malmo5.55PMBT
12th DecBDynamo Kyiv1-1Lugano5.55PMBT
12th DecCBasel2-0Trabzonspor5.55PMBT
12th DecCGetafe3-0Krasnodar5.55PMBT
12th DecDLASK Linz3-0Sporting CP5.55PMBT
12th DecDPSV1-1Rosenborg5.55P,MBT
12th DecECFR Cluj2-0Celtic5.55PMBT
12th DecERennes2-0Lazio5.55PMBT
12th DecFStandard L2-2Arsenal5.55PMBT
12th DecFFrankfurt2-3Vitoria SC5.55PMBT
12th DecGRangers1-1Young Boys8PMBT
12th DecGPorto3-2Feyenoord8PMBT
12th DecHEspanyol0-1CSKA Moscow8PMBT
12th DecHLudogorets1-1Ferencvaros8PMBT
12th DecIWolfsburg1-0St Etienne8PMBT
12th DecIGent2-1Olexandriya8PMBT
12th DecJBorussia MG1-2I.Basaksehir8PMBT
12th DecJRoma2-2Wolfsberg8PMBT
12th DecKWolves4-0Besiktas8PMBT
12th DecKS.Bratislava2-4Braga8PMBT
12th DecLMan United4-0AZ Alkmaar8PMBT
12th DecLPartizan4-1Astana8PMBT

Road To Gdansk

Knockout Stages

RoundDraw1st Leg2nd Leg
Round of 3216th December20th February27th February
Round of 1628th February12th March19th March
Quarter-Finals15th March9th April16th April
Semi-Finals15th March30th April 7th May
Final15th March27th MayGdansk, Poland

Leave a Reply