(Source: UEFA)

Qualifying Dates: 8th August – 30th September 2020

RoundDraw DateDates
Preliminary Round17th July8th & 11th August
1st Qualifying Round9th August18th & 19th August
2nd Qualifying Round10th August25th & 26th August
3rd Qualifying Round31st August15th & 16th September
Play-Off Round1st September22/23 & 29/30 September

Preliminary Round

Draw Date: 17th July 2020, 12:00 CEST

Dates: 8th & 11th August 2020

Teams: 4

Semi-Final Round

Team 1ScoreTeam 2Dates
Tre Fiori0-2Linfield08/08
Drita2-1Inter Club08/08

Final

Team 1ScoreTeam 2Date
Drita W/OLinfield11/08

*Drita V Linfield was due to be played on 11th August, but the fixture was not played due to two FC Drita players testing positive for SAR-2 Coronavirus, Linfield were subsequently awarded a 3-0 victory.

1st Qualifying Round

Draw Date: 9th August 2020, 12:00 CEST

Dates: 18th & 19th August 2020

Teams: 34

Team 1ScoreTeam 2Date
Celtic6-0KR Reykjavik18/08
Floriana0-2CFR Cluj19/08
Ferencvaros2-0Djurgardens IF19/08
Legia Warsaw1-0Linfield18/08
Sheriff Tiraspol2-0Fola Esch19/08
Connah’s Quay Nomads0-2Sarajevo19/08
Red Star Belgrade5-0Europa FC18/08
Buducnost Podgorica1-3Ludogorets19/08
Ararat-Armenia0-1 AETOmonia19/08
Maccabi Tel-Aviv2-0Riga FC19/08
Qarabag4-0Sileks18/08
Dinamo Tbilisi0-2Tirana19/08
Dynamo Brest6-3Astana18/08
Molde5-0KuPS19/08
Flora1-1 AET (3-4p)Suduva19/08
Celje3-0Dundalk19/08
KI KlaksvikW/O*Slovan Bratislava21/08

2nd Qualifying Round

Draw Date: 10th August 2020, 12:00 CEST

Dates: 25th & 26th August 2020

Teams: 26

Champions Path

Team 1ScoreTeam 2Dates
CFR Cluj2-2 AET (5-6p)Dinamo Zagreb26th August
Young Boys 3-1KI Klaksvik 26th August
Celtic1-2Ferencvaros 26th August
Suduva0-3Maccabi Tel-Aviv 26th August
Legia Warsaw0-2Omonia26th August
Celje1-2Molde 26th August
Ludogorets0-1Midtjylland26th August
Dynamo Brest 2-1Sarajevo26th August
Qarabag 2-1Sheriff Tiraspol26th August
Tirana0-1Red Star Belgrade 25th August

League Path

Team 1ScoreTeam 2Date
AZ Alkmaar3-1 AETViktoria Plzen26th August
PAOK3-1Besiktas25th August
Lokomotiva0-1Rapid Wien26th August

3rd Qualifying Round

Draw Date: 31st August 2020

Dates: 15th & 16th September 2020

Teams: 16

Champions Path (10 Teams), 10 Winners of the 2nd Qualifying Round.

Team 1ScoreTeam 2Date
Ferencvaros2-1Dinamo Zagreb16/09
Qarabag0-0 AET (6-5p)Molde15/16/09
Omonia1-1 AETRed Star Belgrade15/16/09
Midtjylland3-0Young Boys16/09
Maccabi Tel-Aviv1-0Dynamo Brest16/09

League Path (6 Teams)

Team 1ScoreTeam 2Date
PAOK2-1Benfica15/09
Dynamo Kyiv2-0AZ Alkmaar15/09
Gent2-0Rapid Wien15/09

Play-Off Round

Draw Date: 1st September 2020

Dates: 22nd, 23rd & 29th, 30th September 2020

Teams: 12

Champions Path: (8 Teams), 3 teams enter this round and 5 teams qualify.

Team 1AggregateTeam 21st Leg2nd Leg
Slavia Prague1-4Midtjylland0-01-4
Maccabi Tel-Aviv2Red Bull Salzburg1-21-3
Olympiacos2-0Omonia2-00-0
Molde3-3*Ferencvaros3-30-0

League Path: (4 Teams), 1 team qualifies for this round and 3 teams qualify for this round.

Team 1AggregateTeam 21st Leg2nd Leg
Krasnodar4-2PAOK 2-12-1
Gent 1-5Dynamo Kyiv1-20-3

Group Stage

Draw: 1st October 2020

32 Teams in the Group Stage

8 Groups of 4 Teams

Teams Qualified: 32/32

Pot 1Pot 2Pot 3Pot 4
Bayern MunichBarcelonaDynamo KyivL.Moscow
SevillaAtletico MadridRB SalzburgMarseille
Real MadridMan CityRB LeipzigClub Brugge
LiverpoolMan UnitedInter MilanBorussia MG
JuventusShakhar DonetskOlympiacosI.Basaksehir
Paris SGBorussia DortmundLazioMidtjylland
Zenit SPChelseaKrasnodarRennes
FC PortoAjaxAtalantaFerencvaros

%d bloggers like this: