(Source: UEFA)

Group Stage

Draw: Friday 2nd October 2020, 13:00 CEST

Dates: 22nd October 2020 – 10th December 2020

Teams: 48 Teams, 12 Groups of 4 Teams.

UK TV: BT Sport

Tournament Statistics

Matches Played: 143/144

Goals Scored: 442 (3.09 per match)

Top Scorer: Yusuf Yazici – Lille & Pizzi – Benfica – 6 Goals

RankNameAgeTeamNationalityGoalsAssists
1Yusuf Yazici23LilleTurkish61
2Pizzi31BenficaPortuguese61
3Leon Bailey23Bayer 04Jamaican52
4Darwin Nunez21BenficaUruguayan51
5Mikael Ishak27Lech PoznanSwedish50
6Lukas Julis25Sp.PragueCzech50
7Donyell Malen21PSV Dutch50
8Elvis Manu27LudogoretsDutch41
9Jean P. Nsame27Young BoysCameroon41
10Elton Acolatse25Hapoel B-SDutch40
11Michael Liendl35WolfsbergerAustrian40
12Paco Alcacer27VillarrealSpanish40
13Amine Gouiri20NiceFrench40
14Olaren Kayode27SivassporNigerian40
15Joe Willock21ArsenalEnglish34
16Carlos Vinicius25TottenhamBrazilian33
17Moussa Diaby21Bayer 04French33
18K.Iheanacho24Leicester Nigerian33
19Nicolas Pepe25ArsenalIvorian33
20Carlos Bacca34VillarrealColombian32

MatchDayDates
122nd October 2020
229th October 2020
35th November 2020
426th November 2020
53rd December 2020
610th December 2020

Group Stage

21 Teams qualify for the UEL Group Stage via the Qualifying Rounds.*

18 Teams qualify for the UEL Group Stage via league position.

6 UCL Play-Off Round Losers***

3 UCL 3rd Qualifying Round Losers**

Pot 1Pot 2Pot 3Pot 4
ArsenalDinamo ZagrebGranadaZorya Luhansk
TottenhamSparta PragueAC MilanLille
AS RomaSlavia PragueAZ AlkmaarNice
NapoliLudogoretsFeyenoordRijeka
BenficaYoung BoysMaccabi T-ADundalk
Bayer LeverkusenCrvena Zvezda AEK AthensSlovan Liberec
VillarrealRapid ViennaRangersAntwerp
CSKA MoscowLeicester CityMoldeLech Poznan
BragaPAOKHoffenheimSivasspor
GentQarabagLASK LinzWolfsberger
PSVStandard LiegeHapoel B-SOmonoia
CelticReal SociedadCFR ClujCSKA Sofia

Group Stages; Groups A-L

Q – Qualified for the UEL Round of 32

A – Advanced to the UEL Round of 32

E – Eliminated from the competition

Group A

PTeamPWDLGFGAGDPtsQ
1AS Roma6411135+813A
2Young Boys631297+210A
3CFR Cluj6123410-65E
4CSKA Sofia612337-45E

Group B

PTeamPWDLGFGAGDPtsQ
1Arsenal6600205+1518A
2Molde6312911-210A
3Rapid Vienna62131113-27E
4Dundalk6006819-110E

Group C

PTeamPWDLGFGAGDPtsQ
1Bayer Leverkusen6501218+1315A
2Slavia Prague64021110+112A
3Hapoel B-S6204713-66E
4Nice6105816-83E

Group D

PTeamPWDLGFGAGDPtsQ
1Rangers6420137+614A
2Benfica6330189+912A
3Standard Liege6114714-74E
4Lech Poznan6105614-83E

Group E

PTeamPWDLGFGAGDPtsQ
1PSV6402129+312A
2Granada632163+311A
3PAOK613287+16E
4Omonoia6114512-74E

Group F

PTeamPWDLGFGAGDPtsQ
1Napoli632174+311A
2Real Sociedad623144+19A
3AZ Alkmaar622275+28E
4Rijeka6114612-64E

Group G

PTeamPWDLGFGAGDPtsQ
1Leicester City6411145+913A
2Braga64111410+413A
3Zorya Luhansk6204611-56E
4AEK Athens6105715-83E

Group H

PTeamPWDLGFGAGDPtsQ
1AC Milan6411127+513A
2Lille6321148+611A
3Sparta Prague62041012-26E
4Celtic61141019-94E

Group I

PTeamPWDLGFGAGDPtsQ
1Villarreal5410145+913A
2Maccabi T-A632167-111A
3Sivasspor6204911-26E
4Qarabag5014410-71E

Group J

PTeamPWDLGFGAGDPtsQ
1Tottenham6411155+1013A
2Antwerp6402 85+312A
3LASK Linz63121112-110E
4Ludogorets6006613-120E

Group K

PTeamPWDLGFGAGDPtsQ
1Dinamo Zagreb642091+814A
2Wolfsberger AC631276+110A
3Feyenoord612348-45E
4CSKA Moscow603338-53E

Group L

PTeamPWDLGFGAGDPtsQ
1Hoffenheim6510172+1516A
2Crvena Zvezda632194+511A
3Slovan Liberec6213413-97E
4Gent6006415-110E

Group Stage Fixtures;

MatchDay 1: Thursday 22nd October 2020

DateGroupHome TeamScoreAway TeamKick-OffTV
22nd OctAYoung Boys1-2AS Roma5.55PMBT
22nd OctACSKA Sofia0-2CFR Cluj5.55PMBT
22nd OctBDundalk1-2Molde5.55PMBT
22nd OctBRapid Wien1-2Arsenal5.55PMBT
22nd OctCBayer 046-2Nice5.55PMBT
22nd OctCHapoel B-S3-1Slavia Prague5.55PMBT
22nd OctDSt. Liege0-2Rangers5.55PMBT
22nd OctDLech Poznan2-4Benfica5.55PMBT
22nd OctEPSV 1-2Granada5.55PMBT
22nd OctEPAOK1-1Omonoia5.55PMBT
22nd OctFNapoli0-1AZ Alkmaar5.55PMBT
22nd OctFRijeka0-1Real Sociedad5.55PMBT
22nd OctGBraga3-0AEK Athens8PMBT
22nd OctGLeicester3-0Zorya Luhansk8PMBT
22nd OctHCeltic1-3AC Milan8PMBT
22nd OctHSp. Prague1-4Lille8PMBT
22nd OctIVillarreal5-3Sivasspor8PMBT
22nd OctIMaccabi T-A1-0Qarabaag8PMBT
22nd OctJTottenham3-0LASK Linz 8PMBT
22nd OctJLudogorets1-2Royal Antwerp8PMBT
22nd OctKD.Zagreb0-0Feyenoord8PMBT
22nd OctKWolfsberger1-1CSKA Moscow8PMBT
22nd OctLHoffenheim2-0Crvena Zvezda8PMBT
22nd OctLSl.Liberec1-0Gent8PMBT

MatchDay 2: Thursday 29th October 2020

DateGroupHome TeamScoreAway TeamKick-OffTV
29th OctGAEK Athens1-2Leicester5.55PMBT
29th OctGZorya Luhansk1-2Braga5.55PMBT
29th OctHAC Milan3-0Sp.Prague5.55PMBT
29th OctHLille2-2Celtic5.55PMBT
29th OctIQarabag1-3Villarreal5.55PMBT
29th OctISivasspor1-2Maccabi T-A5.55PMBT
29th OctJLASK Linz4-3Ludogorets5.55PMBT
29th OctJAntwerp1-0Tottenham5.55PMBT
29th OctKCSKA Moscow0-0D.Zagreb5.55PMBT
29th OctKFeyenoorrd1-4Wolfsberger5.55PMBT
29th OctLGent1-4Hoffenheim5.55PMBT
29th OctLCrvena Zvezda5-1Sl. Liberec5.55PMBT
29th OctAAS Roma0-0CSKA Sofia8PMBT
29th OctACFR Cluj1-1Young Boys8PMBT
29th OctBArsenal3-0Dundalk8PMBT
29th OctBMolde1-0Rapid Wien8PMBT
29th OctCSl.Prague1-0Bayer 048PMBT
29th OctCNice1-0Hapoel B-S8PMBT
29th OctDBenfica3-0St. Liege8PMBT
29th OctDRangers1-0Lech Poznan8PMBT
29th OctEOmonoia1-2PSV8PMBT
29th OctEGranada0-0PAOK8PMBT
29th OctFReal Sociedad0-1Napoli8PMBT
29th OctFAZ Alkmaar4-1Rijeka8PMBT

MatchDay 3: Thursday 5th November 2020

DateGroupHome TeamScoreAway TeamKick-OffTV
5th NovAAS Roma5-0CFR Cluj5.55PM BT
5th NovBRapid Wien4-3Dundalk5.55PMBT
5th NovCSlavia Prague3-2Nice5.55PMBT
5th NovCHapoel B-S2-4Bayer 045.55PMBT
5th NovDBenfica3-3Rangers5.55PMBT
5th NovDLech Poznan3-1St.Liege5.55PMBT
5th NovEPAOK4-1PSV5.55PMBT
5th NovEOmonoia0-2Granada5.55PMBT
5th NovFReal Sociedad1-0AZ Alkmaar5.55PMBT
5th NovFRijeka1-2Napoli5.55PMBT
5th NovISivasspor2-0Qarabag5.55PMBT
5th NovJLudogorets1-3Tottenham5.55PMBT
5th NovAYoung Boys3-0CSKA Sofia8PMBT
5th NovBArsenal4-1Molde8PMBT
5th NovGLeicester4-0Braga8PMBT
5th NovGZorya Luhansk1-4AEK Athens8PMBT
5th NovHCeltic1-4Sparta Prague8PMBT
5th NovHAC Milan0-3Lille8PMBT
5th NovIVillarreal4-0Maccabi T-A8PMBT
5th NovJAntwerp0-1LASK Linz8PMBT
5th NovKD.Zagreb1-0Wolfsberger8PMBT
5th NovKFeyenoord3-1CSKA Moscow8PMBT
5th NovLC.Zvezda2-1Gent8PMBT
5th NovLHoffenheim5-0Sl.Liberec8PMBT

MatchDay 4: Thursday 26th November 2020

DateGroupHome TeamScoreAway TeamKick-OffTV
26th NovACSKA Sofia0-1Young Boys5.55PMBT
26th NovBMolde0-3Arsenal5.55PMBT
26th NovGBraga3-3Leicester5.55PMBT
26th NovGAEK Athens0-3Zorya Luhansk5.55PMBT
26th NovHSp. Prague4-1Celtic5.55PMBT
26th NovHLille1-1AC Milan5.55PMBT
26th NovIMaccabi T-A1-1Villarreal5.55PMBT
26th NovIQarabag2-3Sivasspor5.55PMBT
26th NovJLASK Linz0-2Antwerp5.55PMBT
26th NovKCSKA M.0-0Feyenoord5.55PMBT
26th NovKWolfsberger0-3D.Zagreb5.55PMBT
26th NovLGent0-2C.Zvezda5.55PMBT
26th NovLSl. Liberec0-2Hoffenheim5.55PMBT
26th NovACFR Cluj0-2AS Roma8PMBT
26th NovBDundalk1-3Rapid Wien8PMBT
26th NovCBayer 044-1Hapoel B-S8PMBT
26th NovCNice1-3Slavia Prague8PMBT
26th NovDSt. Liege2-1Lech Poznan8PMBT
26th NovDRangers2-2Benfica8PMBT
26th NovEPSV3-2PAOK8PMBT
26th NovEGranada2-1Omomoia8PMBT
26th NovFNapoli2-0Rijeka8PMBT
26th NovFAZ Alkmaar0-0Real Sociedad8PMBT
26th NovJTottenham4-0Ludogorets8PMBT

MatchDay 5: Thursday 3rd December 2020

DateGroupHome TeamScoreAway TeamKick-OffTV
3rd DecGAEK Athens2-4Braga5.55PMBT
3rd DecGZ.Luhansk1-0Leicester City5.55PMBT
3rd DecHAC Milan4-2Celtic5.55PMBT
3rd Dec HLille2-1Sparta Prague5.55PMBT
3rd DecIQarabag1-1Maccabi T-A5.55PMBT
3rd DecISivasspor0-1Villarreal5.55PMBT
3rd DecJLASK Linz3-3Tottenham5.55PMBT
3rd DecJAntwerp3-1Ludogorets5.55PMBT
3rd DecKCSKA Moscow0-1Wolfsberger5.55PMBT
3rd DecKFeyenoord0-2D.Zagreb5.55PMBT
3rd DecLGent1-2Slovan Liberec5.55PMBT
3rd DecLC.Zvezda0-0Hoffenheim5.55PMBT
3rd DecAAS Roma3-1Young Boys8PMBT
3rd DecACFR Cluj0-0CSKA Sofia8PMBT
3rd DecBArsenal4-1Rapid Wien8PMBT
3rd DecBMolde3-1Dundalk8PMBT
3rd DecCSlavia Prague3-0Hapoel B-S8PMBT
3rd DecCNice2-3Bayer 048PMBT
3rd DecDBenfica4-0Lech Poznan8PMBT
3rd DecDRangers3-2Standard Liege8PMBT
3rd DecEGranada0-1PSV8PMBT
3rd DecEOmonoia2-1PAOK8PMBT
3rd DecFAZ Alkmaar1-1Napoli8PMBT
3rd DecFReal Sociedad2-2Rijeka8PMBT

MatchDay 6: Thursday 10th December 2020

DateGroupHome TeamScoreAway TeamKick-OffTV
10th DecAYoung Boys2-1CFR Cluj5.55PMBT
10th DecACSKA Sofia3-1AS Roma5.55PMBT
10th DecBDundalk2-4Arsenal5.55PMBT
10th DecBRapid Wien2-2Molde5.55PMBT
10th DecCBayer 044-0Slavia Prague 5.55PMBT
10th DecCHapoel B-S1-0Nice5.55PMBT
10th DecDSt. Liege2-2Benfica5.55PMBT
10th Dec DLech Poznan0-2Rangers5.55PMBT
10th DecEPSV4-0Omonoia5.55PMBT
10th DecEPAOK0-0Granada5.55PMBT
10th DecFNapoli1-1Real Sociedad5.55PMBT
10th DecFRijeka2-1AZ Alkmaar5.55PMBT
10th DecGBraga2-0Zorya Luhansk8PMBT
10th DecGLeicester2-0AEK Athens8PMBT
10th DecHCeltic3-2Lille8PMBT
10th DecHSp.Prague0-1AC Milan8PMBT
10th DecIVillarrealP-PQarabag8PMBT
10th DecIMaccabi T-A1-0Sivasspor8PMBT
10th DecJTottenham2-0Antwerp8PMBT
10th DecJLudogorets1-3LASK Linz8PMBT
10th DecKD.Zagreb3-1CSKA Moscow8PMBT
10th DecKWolfsberger1-0Feyenoord8PMBT
10th DecLHoffenheim4-1Gent8PMBT
10th DecLSl.Liberec0-0C.Zvezda8PMBT

Road to Gdansk

Knockout Stages

RoundDraw1st Leg2nd Leg
Round of 3214th December18th February25th February
Round of 1626th February11th March18th March
Quarter-Finals19th March8th April15th April
Semi-Finals19th March29th April6th May
Final19th March26th MayGdansk, Poland

%d bloggers like this: